Jak spać spokojnie z kredytem mieszkaniowym

 

Udało się! Właśnie załatwiamy ostatnie formalności związane z kredytem mieszkaniowym. Już wkrótce zostaniemy właścicielami mieszkania czy domu. Emocje towarzyszące nam w tych okolicznościach sprawiają, że nie myślimy (albo wolimy nie myśleć!) co się stanie, jeśli zmieni się nasza sytuacja ekonomiczna lub życiowa i nie będziemy w stanie spłacać naszego kredytu.Niestety, większość z nas nie posiada zaplecza w postaci depozytu czy innych kapitałów, które w nieprzewidzianej, trudnej sytuacji pozwolą na prawidłową obsługę kredytu. Warto więc pomyśleć o tym już na etapie wnioskowania o kredyt hipoteczny.

 A może ubezpieczenie ?

Obecna sytuacja na rynku skłoniła banki do uzupełnienia oferty kredytów mieszkaniowych o ubezpieczenia dedykowane kredytobiorcom. Wśród nich najpopularniejsze są ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia od utraty pracy. Niektóre banki oferują pełny pakiet ubezpieczenia obejmujący zarówno utratę pracy, czasową i trwałą niezdolność do pracy oraz śmierć kredytobiorcy. Ceny, podobnie jak zakresy tych ubezpieczeń są zróżnicowane, dlatego zanim przystąpimy do określonego ubezpieczenia dokładanie zapoznajmy się z jego warunkami. Ubezpieczenia te stanowią bowiem dodatkowy i wcale nie mały koszt kredytu hipotecznego, ale skoro obowiązkowo wykupujemy ubezpieczenie naszej nieruchomości (przynajmniej od ognia i innych z żywiołów – zakres minimum wymagany przez banki), to może warto pomyśleć o ochronie siebie, czyli kredytobiorcy?O takim rozwiązaniu powinny pomyśleć osoby, gdzie jest co najmniej dwóch kredytobiorców i istnieją duże różnice w wysokości uzyskiwanych przez nich dochodów. W przypadku śmierci lub trwałego kalectwa współkredytobiorcy z wyższym dochodem lub utraty przez niego źródła dochodu, druga osoba nie upora się sama ze spłatą kredytu – osobom korzystającym z ubezpieczenia spłacona zostanie przez ubezpieczyciela część kredytu lub kilka kolejnych rat kredytowych. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia powinny rozważyć również osoby zatrudnione na czas określony – warto mieć asekurację, jeśli pracodawca nie przedłuży umowy na kolejny okres…

 W razie problemów

Zanim złożymy wniosek o kredyt mieszkaniowy w wybranym przez nas banku, warto zapytać o wszystkie rozwiązania, jakie bank może nam zaproponować w razie w/w przypadków. Dowiedzmy się, czy jest możliwość (i na jakich warunkach) uzyskania tzw. wakacji kredytowych lub wydłużenia okresu kredytowania. Pozornie są to drobne rozwiązania, ale okazują się bardzo przydatne w trudnych sytuacjach. Jeśli już dzieje się coś złego i obawiamy się kłopotów z prawidłową obsługą kredytu, nie zwlekajmy z wizytą w banku (czekając na kolejny monit). Im szybciej przedstawimy swoją sytuację w banku, tym przychylniejszy będzie bank w rozwiązaniu naszego problemu. Dodatkowo unikniemy wpisu do bazy Biura Informacji Kredytowej, który zdyskwalifikuje nas jako kredytobiorców, jeśli w przyszłości zajdą inne potrzeby kredytowe…

 

NAPISZ DO NAS

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń

Temat *
Imię *
Nr telefonu*
E-mail *

Wysyłając formularz akceptuję
regulamin strony
Oprocentowanie depozytów
rynku międzybankowego
Money.pl - Kliknij po wicej
Depozyty 3m
2019-03-20
WIBID 3M 1,52+0,00%
WIBOR 3M 1,72+0,00%
WIBOR 1M 1,64+0,00%
EURIBOR 3M -0,31+0,00%
EURIBOR 1M -0,37+0,00%
Wspierane przez Money.pl
SŁOWNIK POJĘĆ FINANSOWYCH
Kredyt - Kredyt polega na odstąpieniu przez jedną ze stron (wierzyciela) drugiej stronie (dłużnikowi) określonej wartości w pieniądzu.

LTV - Stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości będącej jego zabezpieczeniem. Wysokość tego wskaźnika ma wpływ na oprocentowanie, im niższe LTV tym niższe oprocentowanie.

WIBOR - WIBOR (ang.Warsaw Interbank Offered Rate) Średnia stopa procentowa funkcjonująca na polskim rynku bankowym oznaczająca stopę procentową po jakiej banki udzielają pożyczek na pieniężnym rynku bankowym.

słownik czytaj więcej
JP Finance na Facebooku